Macedonian Albanian English German Italian

   Home Архива

Одиграни пет натпревари од 11-тото коло во 1 МФЛ

Сабота, 22 Октомври 2011 14:53
Печати PDF

Најголемото изненадување се случи во Кратово, каде  Силекс го совлада Работнички од 2:1  и направи скок за четири места на првенствената табела. Во Штип, Брегалница го совлада 11 Октомври со 2:0, нанесувајки им го на прилепчани деветиот пораз. Вардар очекувано  го порази Турново со 3:0, а во Охрид, истоимената домашна екипа беше подобра од кичевски Напредок со 3:1.

Колото ќе биде комплетирано утре (14 ч.) со дерби натпреварот во Тетово, каде шампионот Шкендија го пречекува победникот на купот Металург.

Вардар - Хоризонт Турново 3:0
Милушев 71'(аг), Ивановски 84' 92'

Ренова - Тетекс 2:2
Нухиу 59', Јанчевски 64' - Урошевиќ 74', Клечкаровски 85'

Силекс - Работнички 2:1
Марков 7'(п), Нацев 51' - Савиќ 17'

Охрид - Напредок 3:1
Пројков 10', Димовски 28' 45' - Главевски 80'

Брегалница Штип - 11 Октомври 2:0
Мандак 42', Исени 75'

Шкендија - Металург недела 14:00

Табела: Вардар 27 бодови, Металург 22 (-1 напревар помалку), Шкендија 18 (-1), Силекс 16, Напредок 16, Работнички 15, Охрид 15, Ренова 14, Тетекс 14, Брегалница 9, Хоризонт Турново 9 и 11 Октомври 4.

Банер
Банер